Centrum
Medyczne

Rehabilitacja stomatologiczna Lublin

Rehabilitacja stomatologiczna Lublin

Rehabilitacja stomatologiczna

Rehabilitacja stomatologiczna, nazywana czasem terapią twarzowo-szczękową, skupia się na diagnozowaniu, zapobieganiu i leczeniu dysfunkcji narządu żucia, a także wspomaganiu leczenia ortodontycznego czy chirurgicznego. Współczesna stomatologia coraz częściej korzysta z metod fizjoterapeutycznych, aby zapewnić pacjentom kompleksową opiekę i przyspieszyć proces leczenia.

Dlaczego rehabilitacja stomatologiczna jest ważna?

Zapobieganie powikłaniom – Regularne zabiegi fizjoterapeutyczne mogą pomóc w zapobieganiu powikłaniom po zabiegach i operacjach stomatologicznych, takim jak dolegliwości bólowe, obrzęki czy dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego. 

Poprawa funkcjonowania narządu żucia – Fizjoterapia stomatologiczna pomaga w przywracaniu prawidłowej funkcji mięśni i stawów na przykład przy problemach z przełykaniem, przeskakiwaniem krążka stawu skroniowo – żuchwowego, ograniczeniem otwierania ust, czy też wadach zgryzu. 

Wsparcie w leczeniu schorzeń – Dzięki specjalistycznym technikom, fizjoterapia może być wsparciem w leczeniu takich schorzeń jak na przykład zapalenie stawu skroniowo-żuchwowego, czy bruksizm.

Działanie przeciwbólowe – zarówno w bólach pochodzenia mięśniowo-powięziowego i stawowego, ale także w neuropatiach, jak np. neuralgia nerwu trójdzielnego.

Rehabilitacja stomatologiczna w naszym Centrum Medycznym MG Medical

Jakie techniki są stosowane w fizjoterapii stomatologicznej?

W fizjoterapii stomatologicznej stosuje się wiele technik, takich jak masaże twarzy i szyi, ćwiczenia wzmacniające mięśnie, terapia manualna czy fizykoterapia. Wybór odpowiedniej metody zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz rodzaju występujących dolegliwości.

Rehabilitacja stomatologiczna jest niezwykle ważna dla pacjentów cierpiących na problemy z narządem żucia, ale nie tylko. Podczas wizyty fizjoterapeuta zwróci uwagę także na dolegliwości towarzyszące zaburzeniom skroniowo-żuchwowym, m.in. napięciowe bóle głowy, migreny, bóle odcinka szyjnego kręgosłupa. Dzięki fizjoterapii stomatologicznej możliwe jest nie tylko złagodzenie objawów, ale także zapobieganie dalszym komplikacjom i poprawa jakości życia pacjenta.

Rehabilitacja stomatologiczna jako wsparcie chirurgii twarzowo-szczękowej

Terapia twarzowo-szczękowa jest stosowana w przypadku wielu różnych zabiegów i operacji. Oto kilka przykładów zabiegów, po których może być konieczna fizjoterapia stomatologiczna:

 • Osteotomia szczęki i żuchwy
 • Zabiegi ortognatyczne (leczenie po zabiegach ortognatycznych pomaga w przywróceniu prawidłowej funkcji mięśni twarzy i ust po operacji)
 • Chirurgia rekonstrukcyjna twarzy (po urazach, wypadkach czy chorobach)
 • Usunięcie guzów i torbieli w obszarze twarzowo-szczękowym
 • Zabiegi chirurgiczne w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego (artroskopia czy rekonstrukcja stawu, aby przywrócić pełny zakres ruchu i funkcję stawu)
 • Zabiegi chirurgiczne w obrębie zatok przynosowych

Wszystkie te zabiegi mogą powodować ból, obrzęk i ograniczenie ruchomości w obszarze twarzowo-szczękowym. Leczenie fizjoterapeutyczne jest ważnym elementem procesu rehabilitacji, który pomaga w przywróceniu pełnej funkcji i komfortu pacjentom po operacjach chirurgicznych w obszarze twarzowo-szczękowym. Warto także wspomnieć, że ważnym etapem leczenia jest również etap przedoperacyjny. Przygotowanie pacjenta do zabiegu chirurgicznego poprzez edukację na temat procedury, oczekiwań i procesu rekonwalescencji. Dodatkowo fizjoterapeuta może wdrożyć ćwiczenia przedoperacyjne, które mogą przyspieszyć powrót do sprawności po zabiegu.

Korzyści z terapii twarzowo – szczękowej

Fizjoterapia po zabiegach chirurgii twarzowo-szczękowej może przynieść wiele korzyści pacjentom. Oto kilka z nich:

 • Zmniejszenie bólu i obrzęku
 • Poprawa zakresu ruchu
 • Przywrócenie funkcji mięśni (odpowiedzialnych za żucie, mówienie
  i mimikę twarzy)
 • Poprawa wyglądu twarzy
 • Przywrócenie funkcji sensorycznych w obszarze twarzowo-szczękowym, które mogą być uszkodzone podczas operacji.
 • Poprawa jakości życia (poprawiając zdolność do jedzenia, mówienia
  i wyrażania emocji)
 • Przyspieszenie procesu gojenia
 • Zapobieganie powikłaniom (zrosty, ograniczenie ruchomości czy dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego)

Każdy pacjent jest inny, dlatego ważne jest, aby fizjoterapeuta opracował indywidualny plan terapii, dostosowany do potrzeb. Plan ten powinien uwzględniać wiek pacjenta, rodzaj zabiegu chirurgicznego, stan zdrowia i cele terapeutyczne. Warto pamiętać, że fizjoterapia stomatologiczna jest istotnym elementem procesu rehabilitacji po zabiegach chirurgii twarzowo-szczękowej. Dlatego ważne jest, aby pacjenci regularnie uczestniczyli w terapii i wykonywali zalecone ćwiczenia w domu.

Zapraszamy do rejestracji telefonicznej oraz do rejestracji online, dostępnej na naszej stronie internetowej.

W razie jakichkolwiek pytań, służymy pomocą.

Skip to content