Dermatolog: Twój klucz do zdrowej skóry
Dermatologia jako dziedzina medycyny
Dermatologia jest dziedziną medycyny zajmującą się schorzeniami skóry, włosów i paznokci. To dziedzina, która łączy w sobie wiedzę medyczną z aspektami estetycznymi, dając możliwość kompleksowej opieki nad największym organem ludzkiego ciała – skórą.
Kim jest dermatolog i czym się zajmuje?
Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób skóry, włosów, paznokci oraz błon śluzowych. Jego wiedza i umiejętności obejmują zarówno aspekty medyczne, jak i estetyczne dermatologii. Specjalista dermatologii potrafi rozpoznać przyczyny różnych schorzeń skóry, od tych powszechnych jak trądzik, czy egzema, po rzadkie zaburzenia genetyczne.
W naszym Centrum Medycznym MG Medical mogą liczyć Państwo na pomoc w diagnozowaniu i leczeniu chorób skóry oraz schorzeń włosów przez dermatologa, wenerologa dr n. med. Agnieszkę Gerkowicz.
Diagnostyka i leczenie w dermatologii
Jakie objawy powinny cię zaniepokoić?
- Wykwity skórne (np. plamy, grudki, guzki, bąble pokrzywkowe)
- Trwałe zaczerwienienia, swędzenie czy pieczenie skóry
- Przewlekłe lub gwałtowne wypadanie włosów
- Zmiany w wyglądzie paznokci
- Bolesne lub swędzące zmiany skórne
- Zmiany w kształcie, kolorze czy wielkości pieprzyków
Kiedy zaobserwujesz wystąpienie jakiegokolwiek z powyższych objawów chorób dermatologicznych warto zgłosić się na konsultację z zakresu dermatologii w celu przeprowadzenia szczegółowej diagnostyki i wdrożenia odpowiedniego leczenia dermatologicznego.
Jakie choroby diagnozuje i leczy dermatolog?
Dermatolodzy leczą szeroki zakres schorzeń, w tym m.in.:
- Choroby wirusowe skóry (np. półpasiec, opryszczka)
- Choroby pasożytnicze skóry (np. świerzb, wszawica)
- Choroby autoimmunologiczne (np. łuszczyca, toczeń)
- Choroby alergiczne skóry (np. atopowe zapalenie skóry, pokrzywka)
- Trądzik pospolity, trądzik różowaty, czy też młodzieńczy i problemy związane z nadmiernym wydzielaniem łoju
- Zmiany skórne związane ze starzeniem się skóry
- Nowotwory skóry, w tym czerniak
- Choroby włosów (np. łysienie plackowate, wypadanie włosów)
- Nadmierne wydzielanie potu
- Choroby przenoszone drogą płciową
Jak wygląda diagnostyka dermatologiczna?
Dermatolodzy korzystają z szerokiego wachlarza metod diagnostycznych, w tym dermatoskopii, biopsji, czy testów alergicznych. Rodzaj zlecanych i wykonywanych badań zależy od specyfiki problemu zgłaszanego przez pacjenta.
Oto niektóre z najczęściej zlecanych badań diagnostycznych przez dermatologów:
- Badania krwi
- Testy alergiczne
- Dermatoskopia (znana również jako dermoskopia, jest to szczegółowa analiza znamion i innych zmian skórnych przy użyciu specjalnego urządzenia – dermatoskopu)
- Badania histopatologiczne zmiany skórnej (biopsja)
- Testy funkcjonalne skóry (np. testy potowe)
- Testy mikrobiologiczne i mykologiczne (posiew z powierzchni skóry – do identyfikacji bakterii lub grzybów)
- Badania genetyczne (w przypadku podejrzenia genetycznych chorób skóry)
Ważne jest, aby pamiętać, że każde zlecone badanie ma na celu uzyskanie jak najdokładniejszego obrazu problemu, aby móc wdrożyć skuteczną terapię.
Metody leczenia chorób skórnych: od farmakoterapii do fototerapii
Leczenie chorób skórnych może przybierać różne formy, w zależności od diagnozy, nasilenia problemu oraz indywidualnych potrzeb pacjenta.
Oto kilka podstawowych metod leczenia stosowanych w dermatologii:
- Leki miejscowe (maści, kremy, żele zawierające substancje przeciwzapalne, antybiotyki, sterydy, retinoidy)
- Leki doustne (antybiotyki, retinoidy, leki przeciwzapalne)
- Fototerapia
- Dermatologiczne usuwanie zmian skórnych
- Krioterapia (leczenie zimnem, często stosowane do usuwania brodawek)
- Dermokosmetyki
- Dieta i zmiany stylu życia
Wizyta u dermatologa – co powinieneś wiedzieć?
Przygotowanie do wizyty: badania przed wizytą u dermatologa
Przed wizytą warto sporządzić listę pytań i obaw. Należy również zgromadzić wszelkie informacje na temat stanu swojego zdrowia, wcześniejszych badań diagnostycznych oraz leków i suplementów, które przyjmujesz. Warto również unikać makijażu, aby lekarz mógł dokładnie zbadać skórę. Natomiast jeśli odwiedzasz specjalistę dermatologii z powodu problemów ze skórą głowy lub włosami zaleca się nie myć przed wizytą włosów. Pozwoli to lekarzowi lepiej ocenić stan skóry głowy i wykonać badanie skóry głowy.
Jak często odwiedzać dermatologa i kiedy zgłosić się do lekarza?
Odwiedzanie lekarza dermatologa powinno być częścią rutynowej opieki zdrowotnej. Zaleca się coroczną wizytę w celu przeglądu skóry. Jednak w przypadku wystąpienia niepokojących objawów, takich jak zmiany skórne pacjenta, przewlekły trądzik, silne swędzenie czy inne niepokojące zmiany skórne, należy jak najszybciej umówić się na wizytę.
Przebieg wizyty – jak wygląda konsultacja ?
Podczas pierwszej wizyty specjalista dermatologii przeprowadzi szczegółowy wywiad i badanie skóry. Może również zlecić dodatkowe badania, takie jak np. badania krwi, testy alergiczne czy biopsję. Przebieg wizyty u dermatologa zależy od konkretnych dolegliwości, choroby i metody leczenia pacjenta, co sprawia, że każda wizyta jest indywidualnie dostosowana do jego potrzeb.
Dodatkowo dermatolog, po dokonaniu wstępnej oceny stanu zdrowia pacjenta i analizie schorzenia skórnego, może uznać za stosowne skierowanie pacjenta na konsultację z innym specjalistą w celu dalszej diagnostyki lub leczenia. Na przykład, w przypadku podejrzenia czerniaka lub innych nowotworów skóry, dermatolog może zalecić wizytę u onkologa. Podobnie, jeśli problemy skórne mogą mieć podłoże alergiczne, dermatolog może polecić konsultację z alergologiem. W sytuacjach, gdy dolegliwości skórne mogą być powiązane ze zmianami hormonalnymi, pomocny może okazać się endokrynolog.
Czas trwania wizyty
W naszym Centrum Medycznym MG Medical wizyta u lekarza dermatologa zazwyczaj trwa około 15-20 minut. Jednak czas jest dostosowany do potrzeb pacjenta. Rozumiemy, że każdy pacjent jest inny i ma indywidualne potrzeby. Dlatego czas trwania wizyty jest elastyczny i dostosowywany do konkretnych wymagań oraz oczekiwań pacjenta. Naszym celem jest zapewnienie komfortu oraz skutecznej diagnostyki i leczenia.
Wizyta u dermatologa jest kompleksowym procesem, mającym na celu nie tylko zdiagnozowanie problemu skórnego, ale także zapewnienie pacjentowi wiedzy i narzędzi niezbędnych do skutecznego leczenia i dalszej opieki nad swoim zdrowiem skórnym. Ważne jest, aby pamiętać, że skuteczność leczenia zależy od właściwej diagnozy i współpracy pacjenta z dermatologiem. Często najlepsze wyniki osiąga się poprzez zastosowanie połączenia różnych metod terapeutycznych.
W naszym Centrum Medycznym MG Medical mają Państwo możliwość umówienia się na konsultację dermatologiczną z dr n. med. Agnieszką Gerkowicz – specjalistą dermatologii i wenerologii. Konsultacje możliwe są zarówno w formie stacjonarnej, jak i online (e-wizyta).
Zapraszamy do rejestracji telefonicznej oraz do rejestracji online, dostępnej na naszej stronie internetowej.